Gdyby komuś, wydawało się, że wyjazdy integracyjne, mają cokolwiek wspólnego z rozrywką, to niezwykle się myli. Tego typu przedsięwzięcia wiążą się bowiem z potrzebą zmiany myślenia przez zespół pracowniczy, a także próbę ich połączenia – zadanie to jest niezwykle trudne, tym bardziej iż w grupach pracowniczych występuje mnóstwo różnic od wieku, płci po światopogląd i odmienne wartości. Takie z pozoru drobne różnice, mogą stanowić
W niemal każdej firmie, przez szereg lat pojawiał się zawsze ten sam kłopot w zespołach pracowniczych – brak współpracy i kooperacji, a więc stare przysłowie „każdy sobie rzepkę skrobie”. Absolutnie tak nie może być, ponieważ godzi to w funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Gdy bowiem okazuje się, że każdy z pracowników kieruje się przede wszystkim własnym dobrem, spychając dobro firmy na drugi plan, można mieć pewność, że taki zespół czeka spadek efektywności.

Dobry zespół będzie jednomyślny, jeśli będzie łączył go wspólny cel. Jeśli więc, pracownicy nie mogą na własną rękę się zintegrować, należałoby zastanowić się nad organizacją skutecznej imprezy integracyjnej. Taka impreza integracyjna wymaga jednak sporo przygotowań, dlatego przedstawiciele zespołów, zajmujących się marketingiem, muszą poświęcić takim przedsięwzięciom sporo czasu. Zgodnie więc z tytułem artykułu, proces integracji wymaga mnóstwo ciężkiej pracy.

Wyjazd integracyjny to okazja, do której przygotowywać się nie tylko agencja eventowa, która rzeczywiście zajmuje się organizacją wyjazdu, ale przede wszystkim zleceniodawca (przełożony w danej firmie), powinien określić strategię działania firmy i cele, jakie zamierza postawić przed zespołem. Zgodnie z tymi ustaleniami, agencja przygotowująca wydarzenia promocyjne czy integracyjne, będzie mogła zająć się przygotowaniem planu takiego wyjazdu oraz rozrywek dla przyjezdnych. Powinny one bowiem przede wszystkim skupiać się wokół celów danej firmy. Zdarza się, że są to zadania czy cele niezwykle niekorzystne dla pracowników, a więc rezygnacja z prowizji i premii jednostkowych na rzecz zespołowych. To mogłoby spotkać się z pewnym oporem ze strony pracowników, a brak pracy zespołowej oznaczałby przekreślenie szansy na dodatkowe dochody.

Taka impreza integracyjna to możliwość dla jej uczestników, by w miarę naturalny sposób przyjęli najlepsze dla siebie role np. przywódcy czy doradcy. Osoby przełożone mogłyby obserwować, jak funkcjonuje w zespołach komunikacja, w jaki sposób pracownicy rozwiązują problemy i sytuacje kryzysowe, a przede wszystkim jak długo będzie to trwało.  Pojawianie się konfliktów w trakcie takich zabaw jest bardzo pozytywnym, z perspektywy pracodawców, ponieważ mogą oni zastanowić się, w kim lub w czym tak naprawdę tkwi problem. Analiza kryzysowych sytuacji to także szansa na podjęcie wniosków, jakie mogą być przydatne w rzeczywistości, a więc w przypadku prawdziwych problemów, jakie napotka przed sobą firma. Każdy pracownik, niezależnie od wieku i płci, który pragnie piąć się w górę, a więc osiągać coraz wyższe stanowiska w firmie, powinien zastanowić się nad poszerzaniem swoich horyzontów, a więc nie tylko w dziedzinie obowiązków, które wykonuje, ale we wszystkich dodatkowych aspektach, jak: umiejętności miękkie, praca w zespole czy też kierowanie współpracownikami.
Takie umiejętności można kształtować właśnie na takich wyjazdach integracyjnych, organizowanych prze hotele, agencje eventowe oraz ośrodki wypoczynkowe. Zdarza się, że są one organizowane przez wydziały danych przedsiębiorstw, dlatego tutaj również wszystko powinno być przemyślane.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *