​Każdy z nas miał przyjemność organizowania jakiegoś większego wydarzenia podczas którego spotykało się więcej niż 10 osób. Czy to wesele, czy rodzinna rocznica, czy mały bankiet z okazji otwarcia własnego biznesu. Spotykamy się ze znajomymi, mamy czas uczcić wielką chwilę, ale jednak może się pojawiać problem związany z naszym przemęczeniem przy organizacji imprezy. Pewnie większość z nam myśli, że tak powinno być, bo takie wydarzenia muszą kosztować wiele pracy. Prawda jest jednak inna i zwykle zajmujemy się rzeczami, które powinniśmy oddać w ręce specjalistów.

Naszym podstawowym błędem jest branie na siebie organizacji poczęstunku. Zwykle stwierdzamy, że catering kosztuje, a zrobienie kilku przystawek i krokieta dla kilku osób to chwila pracy. Nic bardziej mylnego. Kilka przystawek zamienia się w stół drobiazgów. Kilka osób to liczba dwucyfrowa. Okazuje się, że gotowanie dla rodziny to zupełnie inna bajka. Zaczyna nam brakować talerzy, robi się bałagan i nie brakuje niepotrzebnych nerwów. Na koniec okazuje się, że garnek jest za mały i barszcz gotujemy w trzech. Na drugi dzień mamy otwarcie i zamiast zająć się świętowaniem i dopieszczaniem to niestety walczymy z ciastem, bo zapomnieliśmy, że coś słodkiego też by się przydało. Katastrofa, a miało być święto.

Tu należy podjąć temat cateringu. Czy warto? Oczywiście, że tak. Czy wychodzi drogo? Tylko pozornie.

Zajmijmy się najpierw podliczeniem kosztów. Catering w zależności od ilości osób może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Większość osób porównuje te koszty z bezpośrednimi kosztami produktów na półkach. Takie porównywanie do niczego nie prowadzi i daje nam złudne poczucie oszczędności. Dlaczego? Otóż do kosztów produktów, które są względnie porównywalne w większości marketów należy doliczyć koszty pracy własnej.

Nie dajmy się oszukać złudzeniu, że kilka godzin w kuchni, sklepie i samochodzie to żaden koszt. To realne straty, które ponosimy z powodu błędnego oszacowania. Ponadto czas niebawem przed wydarzeniem można spożytkować na odpoczynek, przygotowania miejsca spotkania, czy na zwykłą pracę zarobkową.

Następnie zwróćmy uwagę na to, jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani do przygotowania tak dużego cateringu. Ilu z nas kiedykolwiek gotowało choćby zupę dla piętnastu osób? Pewnie kilkoro. Ilu z nas piekło ciasta, babeczki albo zwykłe ciasto francuskie z owocami dla całej klasy? Cóż, zwykle robi się to razem z kilkoma innymi rodzicami. Nawet jeśli mamy zdolności do tak dużego gotowania, to może nam zabraknąć narzędzi.

Jak duży powinien być garnek na zupę dla siedemnastu osób. Ile kilogramów mąki musimy przygotować, jeśli chcemy zrobić czterdzieści babeczek? Ile blach ciasta będzie potrzebne do dwóch przerw kawowych na około dwudziestu prelegentów? Na te odpowiedzi nie poznamy odpowiedzi od razu, będziemy musieli wszystko przeliczyć i może się okazać, że takiego garnka nie mamy albo że nasza największa miska zmieści połowę potrzebnej mąki. Zaczynają się schody prawda?

Cóż może jednak nie dramatyzujmy, może jednak nie będzie tak źle i jakoś sobie poradzimy. Przecież domowa kuchnia jest najlepsza, a przygotowany catering wcale nie musi być smaczny. Tutaj znów możemy być w błędzie. Dobra firma cateringowa, taka jak jest dostępna na stronie dworekarkadia.pl ma długie doświadczenie w gotowaniu dla dużej liczby osób i specjalizują się w przygotowaniu potraw smakujących różnym osobom. To także bardzo istotny aspekt, bowiem nie mamy pewności, że nasze poczucie smaku, być może nawet bardzo dobre, niekoniecznie będzie odpowiadać innym.

Ważny jest także aspekt wizualny. Osoby korzystające z profesjonalnego cateringu zawsze doceniają obsługę kelnerską, czyste stoły i świetnie przystrojone potrawy. Doznania smakowe są wsparte dobrym samopoczuciem pochodzącym z ogólnej dbałości o wiele szczegółów, a przecież to jest dla nas istotne. Nasza uroczystość ma być świętem i chcemy, żeby razem świętowali także inni.

Krótko podsumowując. Korzystając z cateringu, nie płacimy wcale wiele, a dzięki temu mamy czystą głowę i święty spokój. Możemy cieszyć się smakiem i świętować. Te argumenty muszą was przekonać.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *