Zgodnie z artykułami i badaniami Gazety Wyborczej, wyjazdy integracyjne bardzo często niszczą relacje w firmie, zamiast je umacniać. Z czego więc wynika ten problem? Czy właściciele przedsiębiorstw jak i sami pracownicy mogą sobie poradzić
z tym, by dana wycieczka integracyjna nie stała się czynnikiem niszczącym relacje między współpracownikami? Wiadomo, że atmosfera panująca w grupie wpływa na efektywność pracy, a więc na dochody całego przedsiębiorstwa. Nawet krótki wyjazd integracyjny może zrobić wiele złego…

Z założenia, jak i samej nazwy, impreza integracyjna powinna łączyć, a nie niszczyć. Koncepcja jest więc skrajnie odmienna od tego, co dzieje się w rzeczywistości. To, co powinno się wiązać z imprezami integracyjnymi, a więc z relaksem, szaleństwem czy też odpoczynkiem. Ważna jest obecność grona znajomych kolegów i koleżanek z  zespołu pracowniczego, pomimo że dla firmy oznacza to prawdziwe koszty. Z czego więc wynika zagrożenie, że takie środki finansowe mają pójść całkowicie na marne, a wydarzenie ma zakończyć się prawdziwą katastrofą?

Powiedzenie, że „diabeł tkwi w szczegółach” kryje w sobie wiele racji, ponieważ bez odpowiedniej organizacji imprezy, nie ma ona szansy się udać. Gdybyśmy więc podjęli decyzję, że na własną rękę, samodzielnie będziemy chcieli zorganizować daną imprezę integracyjną, bez pomocy fimy eventowej, powinniśmy zastanowić się nad przewidywaniem tych trudniejszych scenariuszy i nieodpowiednich zachowań wśród członków zespołu. Można więc dać sobie radę, jeśli przewidzimy większość okoliczności. Niestety, niektóre z tych trudnych scenariuszy mogą doprowadzić nawet do zwolnień. Czego więc unikać?
Przede wszystkim, ogromnym problemem może stać się zbyt duża ilość alkoholu, zbyt rzadkie spotkania organizacyjne,
a przede wszystkim brak umiejętności w prowadzeniu gier integracyjnych oraz doskonałych pracowników. Ważne jest, by nie zatrzeć całkowicie granic między pracownikami, a przełożonymi – nie można jednak pozwolić także, by pracownicy byli całkiem spięci, przez co nie byliby w stanie zaangażować się w jakąkolwiek zabawę.

Nie warto więc ryzykować, czy dany event się uda czy też nie i postawić na specjalistów, którzy od lat zajmują się przygotowywaniem podobnych imprez integracyjnych. Istnieje możliwość odpoczynku, gdy zrzucimy z siebie brzemię organizatorów. Zlecając przygotowanie imprezy integracyjnej odpowiedniej firmie eventowej, nie musimy martwić się o komfort
i bezpieczeństwo uczestników zabawy. To oni zadbają o to, by zostało odpowiednio przygotowane miejsce na dane przyjęcie. Nie powinno być również problemu z czymkolwiek, a więc ani z cateringiem, ani z animatorem zabaw. Wyjazd integracyjny powinien być bowiem nie tylko sposobem na zajęcie czasu i graniem przed współpracownikami, ale szansą na zawiązywanie bliższych relacji, a w ten sposób na wzajemne rozumienie się naszych podopiecznych. Gdyby impreza okazała się nieudaną chociażby z tego względu, że dobrany zostałby nieodpowiedni zestaw zabaw czy gier, które zamiast zachęcać do pracy zespołowej, w pewien sposób uwypuklałyby różnicę, wyjazd taki byłby stratą czasu, pieniędzy, sił i autorytetu szefostwa.

Profesjonalne agencje eventowe to podmioty, które doskonale pokazują, że samodzielnie nie uda się przygotować wydarzenia integracyjnego w kilka godzin  – potrzeba nie tylko więcej czasu, ale również współpracy z innymi jednostkami, jak firmy przewozowe czy restauracja. Taka właśnie dojrzałość świadczy o wysokiej klasie i profesjonalizmie. Czy nie warto więc postawić na pewniaka?

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *