Nie da się ukryć, że rola rodziców chrzestnych jest bardzo istotna, nie tylko podczas przygotowań dziecka do chrztu, lecz przede wszystkim przez całe jego życie. Rodzice chrzestni to osoby, które przez całe życie są przy dziecku i pomagają rodzicom w jego duchowym wychowaniu. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczących tego, jaki zadania mają do wykonania rodzice chrzestni, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od obowiązków matki chrzestnej, która jest „drugą mamą” i którą powinny połączyć z dzieckiem silne więzy. Przede wszystkim świadoma swoich zadań matka chrzestna przez wiele lat będzie uczestniczyć w życiu chrześniaka, objaśniać tajemnice wiary, dbać o przyjęcie sakramentów świętych. W związku z tym koniecznie pamiętajmy że prezenty, nawet te najcenniejsze, wręczane w późniejszych latach z okazji pierwszej komunii, pod choinkę czy na kolejne urodziny nie wypełniają wszystkich obowiązków jakie powinniśmy spełniać. Musisz wiedzieć, że dobra matka chrzestna nie tylko uczestniczy we wszystkich uroczystościach, nie tylko obdarowuje dziecko ciekawym prezentem, ale pomaga w wychowywaniu dziecka, a przede wszystkim w jego duchowym rozwoju i świadomym uczestnictwie w życiu kościoła. Poza tym podczas przygotowań ceremonii Chrztu Świętego, w zależności od rodzinnej tradycji, matka chrzestna ma różne zadania. Generalnie najczęściej możemy się spotkać ze zwyczajem kupowania ubranka dla malucha i pieczeniem tortu. Dodatkowo dobrze też jest pomóc rodzicom dziecka w przygotowaniu przyjęcia, lub choćby zabrać malucha na długi spacer aby dać odsapnąć mamie. Dlatego zapytajmy się ich po prostu kilka dni przed ceremonią, w czym możemy pomóc.

Jeżeli zaś chodzi o zadania ojca chrzestnego to według prawa kanonicznego jest to dbanie o to, aby dziecko prowadziło chrześcijańskie życie. Oprócz tego ojciec chrzestny powinien być dla malucha autorytetem, wspierać go i być jego duchowym przewodnikiem. Dodatkowo zgodnie z tradycją ojciec chrzestny ma być dla dziecka wsparciem i autorytetem. Kiedy trzeba, powinien zastąpić nieobecnego ojca. Musisz wiedzieć, że odpowiedzialny ojciec chrzestny powinien uczestniczyć w codziennym życiu chrześniaka lub chrześniaczki na co dzień. W związku z tym zabranie co jakiś czas chrześniaka na ciekawą wycieczkę do zoo, cyrku, na narty, nad morze, nie powinno być sytuacją niespotykaną. Jeśli to możliwe uczestniczymy w przygotowaniach do Chrztu. Pomoc przy zakupach, „zorganizowanie” dodatkowych krzeseł, odebranie gości z dworca którzy przyjechali z daleka, pomoc w transporcie z i do kościoła – to typowe sprawunki w których możemy odciążyć rodziców malucha. Zapytajmy się ich po prostu kilka dni przed ceremonią, w czym możemy pomóc. Poza tym według tradycji to ojciec chrzestny kupuje świecę do chrztu wraz ze stroikiem, i to on zapala ją podczas mszy od paschału. Jej zakup powinno się jednak wcześniej uzgodnić z rodzicami dziecka.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *